BM’den İsrail’e ‘Refah uyarısı’: Tarih affetmeyecek

AA

İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik saldırıları hız kesmeden devam ediyor.

Saldırı altındaki bölgelerden kaçan Filistinliler Refah’a sığırınırken, İsrail şimdi de oraya kapsamlı bir kara harekatı peşinde..

“Refah’takiler ölümle göz göze”

Uluslararası örgütlerden de bölgedeki katliama dair açıklamalar gelmeye devam ediyor.

(BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Uzun zamandır korkulan senaryonun çok hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başladığını belirten Griffiths, Gazze halkının yarısından fazlasının Refah’a sıkışmış bir şekilde “ölümle göz göze” yaşadığını vurguladı.

“Eşi benzeri görülmemiş saldırıya maruz kalıyorlar”

Griffiths, söz konusu kişilerin yiyecek, tıbbi hizmet, yatacak ve gidecek yerleri olmadığının altını çizerek, “Tüm Gazze halkı gibi onlar da yoğunluk, kapsam ve gaddarlık açısından eşi benzeri görülmemiş saldırıya maruz kalıyorlar.” cümlesini kurdu.

Gazze’de çoğu çocuklar ve kadınlar olmak üzere 28 binden fazla kişinin öldürüldüğünü kaydeden Griffiths, insani yardım çalışanlarının da “imkansızı zorlayarak”

“Refah’a kara saldırısı katliama yol açar”

Griffiths, tüm bunların üstüne kamu düzeninin çöktüğünü ve Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) yönelik fonların kesilmeye başlandığını anımsattı.

İnsani yardım çalışanlarının vurulduğuna, silah zoruyla tutulduğuna ve öldürüldüğüne işaret eden Griffiths, insani yardım sisteminin yıkılmak üzere olduğunu vurguladı.

Griffiths, bugün alarmı tekrar çaldığını belirterek, Refah’a yönelik kara saldırısının katliama yol açabileceği uyarısında bulundu.

“Tarih affetmeyecek”

Uluslararası toplumun Refah’a saldırı karşısında İsrail’e ikazlarını sürdürdüğünü, İsrail hükümetinin artık uluslararası toplumun çağrılarını duymak zorunda olduğunu bildiren Griffiths, insani yardım sistemini sürdürmek için yeterli güvence, malzeme ve personel olmadığını da kaydetti.

Griffiths, “Tarih affetmeyecek. Bu savaşın sonlanması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x