Akif Beki: İstanbul Büyükşehir Başkanı’nı, hem İstanbul’daki açılışlara çağırmıyor hem de orada olmadığı için ayıplıyorlar

Karar yazarı Akif Beki, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için yarışan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum‘un “davet polemiğini” köşesine taşıdı. İmamoğlu’nun hem açılışlara çağrılmayıp hem de sonrasında gelmediği için “ayıp”landığını söyleyen Beki, ” Ankara’dan gelip İstanbulluların seçtiği İmamoğlu’nu açılışlardan kovması, normal mi? Yakışık mı? Adil bir yarışı mı gösteriyor? Böyle mi olur demokrasilerde siyasi rekabet?” ifadelerini kullandı.

Karar yazarı Beki, Ulaştırma Bakanlığının Sirkeci-Kazlıçeşme tren hattı açılışıyla yükselen Kurum ve İmamoğlu arasındaki davet polemiğini gündemine taşıdı. Kurum ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İmamoğlu’nu hem açılışlara çağırmayıp hem de eleştirdiğini kaydeden Beki’nin   “Açılışa çağrılmaması İmamoğlu’nun ayıbı mı?” başlıklı köşe yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

İstanbul Büyükşehir Başkanı’nı, hem İstanbul’daki açılışlara çağırmıyor hem de orada olmadığı için ayıplıyorlar. Dün de niye yok, diye İmamoğlu’na denmedik bırakılmadı. İstanbul’da yaşamıyor, gelsin hizmet görsün burada, lâfları mı sokulmadı… İstanbul’a hizmet, yarım zamanlı yapılacak bir iş değil, taşları mı ayılmadı… Kurum bıraktı, Erdoğan başladı İmamoğlu’nu açılışlarda yok yazmaya…

Peki İstanbul’daki açılışlara İstanbulluların Belediye Başkanı’nı çağırmayıp sonra da yok yazmak kimin ayıbı, kimin kusuru? Murat Kurum’un buna sevinip gurur duyması, Ankara’dan gelip İstanbulluların seçtiği İmamoğlu’nu açılışlardan kovması, normal mi? Yakışık mı? Adil bir yarışı mı gösteriyor? Böyle mi olur demokrasilerde siyasi rekabet? Namazda gözü olmayanın, ezanda kulağı olmaz da bu söz, şu tabloda İmamoğlu’nun üstüne oturuyor mu?

Dağdan gelip bağdakini kovmaktan beter. Bağdaki, üste borçlu ve kusurlu da çıkarılıyor.”

Ne olmuştu?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul’da pazartesi günü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı yapılacak Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattının törenine davet edildiğini duyurmuştu.

İmamoğlu’nun davetle ilgili sözlerini yalanlayan AKP’nin adayı Murat Kurum “Ben dün Altyapı ve Ulaştırma Bakanımızla beraberdim. Kendisine herhangi bir davet yapılmamış. Başkan İstanbul’da yaşamadığı için kendi kendine hayali davetler yapıyor” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu, 24 Şubat’ta  “davet gönderilmedi” açıklamalarına karşın, kendisine gelen maili göstererek Kurum’a şu sözlerle seslenmişti:

“Şimdi benim için, ‘Kendi kendine davet uyduruyor’ diyen bu acemi adaya, bunu postayla yollayacağım. Utanır mı bilmem. Hiç sanmam ama utanır mı bilmem. Bu maili gördü ya, şimdi kıvırmaya başlayacak. ‘Aslında öyleydi de böyleydi.’ Yazıyorum bakın buraya, Fatih Belediyesi’ne suç atar. Fatih Belediye Başkanı’na suçu atıp, kaçar bu. Yazık ya. Vallahi yazık”

TIKLAYIN-Davet polemiği büyüyor| Kurum’dan İmamoğlu’na: Yeni bir kriz üretmeye girişmektedirler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x